22. mail aastal 1882 sõlmib Hans Bohm ostmise ja müümise kontrakti Esko talu omandamiseks toonase Ääsmäe mõisahärraga allkirjastades selle 3 ristiga. Viis põlve hiljem aastal 2016 sõlmib Madis Puhm kinkelepingu oma isaga ja talu saab tema pere omaks. Aeg on edasi läinud ning Madis enam 3 risti allkirjana ei kasuta. Aeg on edasi läinud ka päritud talukompleksi jaoks, mis on nüüdseks väärikas eas. Rehielamu, millesse on perekond loonud Tagametsa Loovusmaja, on ehitatud 1907. aastal. Eelmine maja hävis tulekahjus. Kuuldavasti sai tulekahju alguse karjast tulnud laste märgadest riietest, mis pandi reheahjule kuivama. Talu juurde kuuluvad aidad on aga pärit varasemast ajast. Kas teadsite, et tegelikult on rehielamu maailma mastaabis unikaalne? Neid leidub ainult Eestis ja Põhja-Lätis.

Tagametsa Loovusmaja

Pere teekond maja hingestamisega algas 2016. aasta sügisel. Miks Madis nimetab seda „hingestamiseks“? Me oleme tahtnud, et maja saaks päriselt nende omaks, et nad õpiksid teda tundma ja et neil ning külalistel oleks seal hea. Nende jaoks oli nende tingimuste täitmiseks loomulik, et kõik ehitustööd teevad ise või siis on osalised nendes, mis nõuavad väga spetsiifilisi oskusi. Nii on ka läinud.

Tagametsa Loovusmaja

Miks „Loovusmaja“? “Me kõik oleme loovad ja vajame loovust tulemaks toime meie ümber muutuva keskkonnaga. Meie tegevuste ja teenuste fookuses on inimene, olgu ta siis Loovusmajas meeskonna liikmena või sõpruskonnaga. Oleme tahtnud luua inspireeriva keskkonna ja pakkuda sisu mis kõnetab. Positiivne tagasiside annab kinnitust, et see on meil õnnestunud,” kinnitab Madis Puhm.

Mida siis Loovusmajas näha saab? Ees- ja tagakambrist on saanud ühine suur ruum, milles säilinud üle 100 aastane paekivipõrand. Musta lae ja partega kõrge rehetuba. Rehealuses asub Loovusmaja perenaise keraamikakunstnik Rave Puhmi ateljee. Vaatamiseks on avatud ka kaks aita, milledest ühes Rave kunstitöödest püsinäitus, mis osalenud erinevatel näitustel nii Eestis kui välismaal. 

Tagametsa Loovusmaja

Tagametsa Loovusmaja on mõeldud: 

 • Turismigruppidele
  • Põlistalukompleks rehielamu ja aitadega
  • Keraamikakunstnik Rave Puhmi ateljee ja tööde näitus aidas
 • Organisatsioonidele
  • Erinevad inimeste loovust ja koostööd toetavad koolitused ja töötoad
  • Ruumide rent
 • Eraisikutele
  • Erinevad kunstimaterjalidega töötoad
  • Ruumide rent tähtpäevade tähistamiseks

Lähemat informatsiooni saab kodulehelt loovusmaja.ee.