Möödunud nädalavahetusel, 24.-25. novembrini toimus Helsingis Soome suurim Eestit tutvustav sündmus Mardilaat ehk Martin Markkinat, kus oli esindatud ka Põhja-Eesti turismiregioon.

Mardilaat on Soome ja Eesti kultuurisuhteid edendava Tuglase Seltsi igasügisene suursündmus. Tegemist on kogupereüritusega, kus tutvustatakse soomlastele Eestit turismisihtkohana, Eesti toitu ja käsitööd ning kunsti ja kultuuri. Nokia vanas kaablitehases aset leidev laat on missiooniüritus, mis toob kohale tuhandeid soomlasi ja on kahe naaberrahva koostöö unikaalne näide.  Mardilaada ainulaadsus seisneb selles, et seal on ühendatud nii kaubandus, kultuur kui ka turism.

Raplamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskus lähetas Rapla maakonna esindajana messile Tiiu Susi, SA Põhja-Eesti Turism poolt tutvustasid regiooni ja vastasid külastajate küsimustele Liis Kurm ja Karmen Paju. Huvilistele tutvustati Harjumaa, Järvamaa, Raplamaa, Lääne-Virumaa ja Ida-Virumaa puhkusevõimalusi. Põhja-Eesti maakondadest oli eraldi pinnal väljas Harjumaa. Regiooni pinnal tunti seekord puudust Rakvere ja Lääne-Virumaa turismikaardist, kus oleks kogu turismiinfo ühel kaardil. Ida-Virumaa tuntus Soome sihtturul on kasvanud, seega uuriti korduvalt Sillamäe, Narva ja Narva-Jõesuu külastamise võimalusi.  

Lisaks piirkondlikele esindustele on Martin Markkinal traditsiooniliselt kohal palju turismiettevõtteid, kes peavad messi heaks võimaluseks esitleda oma tooteid-teenuseid just neile soomlastele, kes huvituvad Eestist.

Messikülastajad tundsid huvi spaade ja neis pakutavate võimaluste kohta. Kuna soomlased reisivad tihti perega, siis huvituti pere- ja looduspuhkuse võimalustest. Ka mõisates pakutavad tooted, teenused ja kultuurisündmused olid jätkuvalt huviorbiidis.

Tänavu olid Mardilaada keskmes Peipsimaa ja Vooremaa, kultuuriprogramm oli rikkalik. Üles astusid Svjata Vatra, Väägvere külakapell, Avinurme Puhkpilliorkester, Rusalia lastekoor, Jõgeva Muusikakool ning rahvamuusikaansambel Tuustar. Kinosaalis näidati Oskar Lutsu ja Mati Undi filme. Lastesaali tegevusi viisid läbi Eesti Rahva Muuseumi ja Avinurme Puiduaida kollektiivid.

Üldiselt võib väita, et soomlaste huvi Eesti turismi vastu püsib, kuid oluline on turundusse panustada ja turgu hoida. Tallinn ja selle lähiümbrus on soomlastele juba tuttav ning praegu pakuvad erilist huvi just kaugemad sihtkohad. Messikülastajate hulgas oli ka päris palju Soomes elavaid eestlasi, kes meeleldi turismiedendajatega juttu puhusid ja oma kodukoha infomaterjale inspekteerisid.

Laadalisi oli oma laudadega väljas umbes 150. Laada tipp-päev oli laupäev, mil seda külastas 8200 inimest, nädalavahetuse jooksul külastas laata umbes 14 000 inimest.